מרפאת שיניים חיוך קורן

הדפסה תלת מימד בעולם הדנטלי

הדפסת תלת מימד

מדפסת התלת מימד הומצאה כבר בשנת 1983 אך בשלב זה טרם יושמה לצרכי רפואה.

הדפסה תלת-ממדית היא טכנולוגיית ייצור המאפשרת לייצר דגמים תלת-ממדיים היישר מתוך המחשב. לרוב, מכונות ההדפסה מייצרות את הדגמים מפולימרים שונים. שכבה אחרי שכבה, ולבסוף מתקבל דגם סופי, כפי שתוכנן בתוכנות התב"ם (תכן בעזרת מחשב). קיימות שיטות הדפסה שונות ומגוון מדפסות תעשייתיות. מדפסות המדפיסות אובייקטים צבעוניים, ומדפסות ביתיות במחירים נמוכים יחסית. לצד השימוש העיקרי ליצירת דגמים, בשנים האחרונות נעשה שימוש במדפסות תלת-ממד גם לצורך ייצור מוגבל של חלקי פולימר ומתכת מורכבים בתעשיות שונות כגון תחבורה ותעופה, אופנה, רפואה ועוד. הצפי שבעתיד עם התפתחות המכונות יעשה שימוש במדפסות תלת ממד גם לייצור המוני.

במאמר זה נתמקד בערך המוסף של הדפסת תלת מימד בשירות רפואת השיניים.

אולי נשמע כמו מדע בדיוני אבל כבר בימינו השימוש בהדפסות תלת מימד בכלל התעשייה ובעולם הרפואה בפרט. כבר הבינו את היתרונות הרבים הגלומים בטכנולוגיה החדשנית וזו תפסה תאוצה רבה בשנים האחרונות. הדפסות  תלת מימד נותנות מענה איכותי, מהיר, יעיל ובמחיר סביר הן לקהל הלקוחות והן לרופאים בצד השני. היום ניתן להדפיס פרוטזות, המרת תמונות CT ו NRI לתמונה תלת מימדית. החלפת מפרקי ירך וברך ע"י שתלים מותאמים אישית שהודפסו בתלת מימד. ברפואת השיניים, יכולים רופאי שיניים בהתמחויות שונות (אורתודנטיה, טכנאי שיניים, שתלים וכו) להיעזר בטכנולוגיית הדפסה בתלת מימד ובכך לייצר מגוון חלקים ייעודיים כדון סדים, הדמיית לסתות, שיניים תותבות, כתרים ושתלים ועד שחזור מפרק לסת שנעשה באיכילוב. כל זאת בצורה פשוטה ואמינה ע"י סריקה, עיצוב והדפסה. השימוש בטכנולוגיה זו כיום נפוץ ביותר ומשחק תפקיד מרכזי בתחום רפואת השיניים שהחלו לעבוד כגון מרפאת שיניים באשדוד ומרפאות נוספות בארץ.

הדפסת תלת מימד – איך ואיפה זה נעשה

בתחילה נעשית סריקה של חלל הפה ומיפוי מבנה השיניים והלסתות. מכאן מתקבלת הדמיה של חלל הפה בגודלו המקורי. הדמיה זו מאפשרת אינדיקציה מרבית של מצב הלסת והשיניים. להבדיל מצילומי רנטגן המקשים מאוד הן על הרופא והן על המטופל הסובל. באורתודנטיה למשל מתקבלת תמונת מצב עדכנית של מנח השיניים במחשב. האוטודנט מבצע את השינויים הנדרשים על גבי התמונה כולל מדדי לחץ הנדרשים על כל שן על מנת לייצר את השינוי הנדרש. השלב הבא הוא עיצוב הפלטה על כל מרכיבי הלחץ המותאמים והדפסתה.

את השימוש בטכנולוגיה ניתן למצוא במרפאות בכל רחבי הארץ. מרפאת שיניים אשדוד חיוך קורן נותנת שירותי שיננית ומתמחה בטכנולוגיות מתקדמות נוספות כגון הדפסת תלת מימד.

מרפאת שיניים חיוך קורן כאן בשבילכם לכל שאלה ובקשה, נשמח לעזור!

צור קשר

Call Now Button דילוג לתוכן